کتاب و داستان - الکساندر دوما - نویسنده ی (( سه تفنگدار ))

کتاب و داستان

شامل بخش های متنوعی از ادبيات ايران و جهان

(( الکساندر دوما دولا پاتري )) معروف به  الکساندر دوما  يکي از مشهورترين رمان نويس هاي فرانسه است که سال1803 در نزديکي پاريس به دنيا آمد . دوما پس از اتمام تحصيلاتش چون خط زيبايي داشت ابتدا در يک دفترخانه به کار منشيگري پرداخت و سپس به عنوان منشي وارد خدمت يکي از بزرگان آن دوره شد . وي که جزئيات انقلاب کبير فرانسه را از دهان پدر خود که در قشون ناپلئون شنيده بود ، توانست بعد ها در رمان هاي خود صحنه هاي مهيج و مخوف آن را با قلم خويش مجسم کند . اسناد و يادداشت هاي خصوصي نيز که در طي سنوات مختلف به دستش افتاده بود ، او را در نوشتن رمان هاي متعددي که زمينه ي همه ي آن ها تاريخ فرانسه است ، بسيار کمک کرد . او بعد ها با نمايش نامه هاي رمانتيک آشنا شد و در همين زمان به نوشتن نمايش نامه پرداخت . پس از مدتي بالاخره در سال 1829 "هنري سوم " او در تئاتر فرانسه به معرض نمايش گذاشته شد . اين نمايشنامه نام او را بر سر زبان ها انداخت و موجب دوستي اش با "ويکتور هوگو" و ساير شعرا و نويسندگان گرديد .
الکساندر پس از يک رشته فعاليت هاي سياسي ، در سال 1844 بزرگترين و مشهورترين اثر خود را با نام "سه تفنگدار" منتشر ساخت و در همين سال يکي ديگر از کتا هاي معروف خود را که کنت مونت کريستو ناميده مي شد چاپ و منتشر کرد .
دوما در سال هاي آخر عمر دچار مضيقه ي مالي و تنهايي و مشکلات خانوادگي و بيماري گرديد و سرانجام در پنجم دسامبر 1870 در سن 67 سالگي در " ديپ " و در خانه ي پسرش که بعدها يکي از نويسندگان بزرگ شد ، در گذشت .

عکسي از الکساندر دوما

الکساندر دوما

آثار او که در زمان خود نيز شهرت بسيار داشتند ، عبارتند از : سه تفنگدار ، گردنبند خانم موتسورو ، ملکه مارگو ، ژوزف بالسامو ، پاسداران چهل و پنج گانه ، آموري ، لاله ي سياه ، گودال جهنم ، تبعيد شدگان ، الولهول سرخ ، کنت مونت کريستو ، غرش طوفان و . . .

+ نوشته شده در  شنبه ۲۸ مرداد۱۳۸۵ساعت 7:24 AM  توسط سعید صدر  |