کتاب و داستان - قلعه ی حیوانات

کتاب و داستان

شامل بخش های متنوعی از ادبيات ايران و جهان

        نام کتاب :قلعه ي حيوانات            Animal farm
        نويسنده : جورج اُرول                   George Orwell
        مترجم : علي جواهر کلام             چاپ اول :  1384    
        قيمت : 1250 تومان                     تعداد صفحات : 128
        ناشر : دنياي کتاب

   خلاصه اي از داستان :
در اين داستان نمادين ، حيوانات مزرعه‌ي "مانر"، با رهبري "ميجر" ـ خوک پير با تجربه - عليه بيگاري در زندگي مصيبت ‌بار خود در مزرعه آماده‌ شورش بر ضد صاحبان خود مي‌شوند ، اما پس از پيروزي به گونه‌اي ديگر زير ستم رهبران خود قرار مي‌گيرند و با گرفتاري‌هاي تازه‌اي رو به رو مي‌شوند.

  قسمت هايي از کتاب :

تا سه ماه فعاليت هاي پنهاني زيادي در جريان بود . نطق ميجر به حيوانات زيرک تر مزرعه ديد تازه اي نسبت به زندگي داده بود . آن ها نمي دانستند انقلابي که ميجر پيش بيني کرده بود کي جامه ي عمل به خود خواهد پوشاند . . .

تا اواخر تابستان شرح حوادث قلعه ي حيوانات در نيمي از دهکده منتشر شده بود . همه روزه سنوبال و ناپلئون دسته دسته کبوتران را مأمور مي کردند که به مزارع مجاور بروند و با حيوانات آن مزارع درآميزند و داستان انقلاب را نقل کنند و به آن ها آهنگ سرود (( حيوانات انگليس )) را تعليم دهند . . .

کار کند پيش مي رفت و دشوار بود . بسياري از اوقات يک روز تمام صرف اين مي شد که قطعه سنگي را بالا بکشند و تازه بعضي از اوقات سنگي که از آن بالا رها مي شد نمي شکست . هيچ کاري بدون وجود باکسر که نيرويش معادل مجموع نيروي بقيه ي حيوانات بود به ثمر نمي رسيد . . .

   درباره ي کتاب :
اين کتاب در سال 1348 در ايران با ترجمه ي امير اميرشاهي به چاپ چهارم رسيد و حالا با مترجم جديدي براي نسل جديد به چاپ رسيده است .

 درباره ي نويسنده :
جورج ارول که نام اصليش اريک بلير ( Eric Blair ) است در سال 1903 در هندوستان متولد شد . مدتي در برمه بود ، دو سال در پاريس زندگي کرد و در انگلستان به معلمي و کتابفروشي اشتغال داشت . در 1937 در جنگ هاي اسپانيا شرکت کرد و زخمي شد و در سال 1950 در لندن فوت کرد .
از جمله کتاب هايي که نوشته (( آس و پاس در پاريس و لندن )) ، (( روزهاي برمه )) و (( جاده اي به سمت اسکله ي ويگن )) است . با انتشار (( قلعه ي حيوانات )) در سال 1945 مشهور شد . تا حالا ميليون ها نسخه از اين کتاب به فروش رفته است .
کتاب (( هزار و نهصد و هشتاد و چهار )) او هم که بعد از (( قلعه ي حيوانات )) منتشر شد ، شهرت و محبوبيتي (( نظير قلعه ي حيوانات )) يافت .

عکسي از نويسنده

جورج ارول

روی کتاب

 

+ نوشته شده در  جمعه ۲ تیر۱۳۸۵ساعت 8:58 AM  توسط سعید صدر  |